Léto plné vinohradů, na kole

Morava prostě táhne. Mírné svahy ve vší parádě dávající na odiv dlouhé tratě vinohradů nad nimiž se často tyčí rozhledny umožňující výhledy na všechny ty zelenající se a modrající se bobule hroznů. Mňam!

Jen si to představte.

Den na kole mezi vinohrady

Ráno

Vstanete, dáte si skvělou snídani a k tomu výbornou kávu, na terase, pěkně s výhledem. Před jízdou se pořádně protáhnete třeba na spodní zahradě s pohledem na zelenající se lány polí a vinohradů před sebou.

Zkontrolujete si kola, která máte schovaná před deštěm či chmatálky v kolárně jestli jsou taky ready, stejně jako vy.

Nasedáte a vyjíždíte!

Vrbicí prochází 4 vinařské cyklostezky, ano slovy ČTYŘI! Trasy mají od 30 do 150 km. Tak na kterou se dneska cítíte?

Co takhle Stezka Krajem André?

Vede půl na půl po zpevněných cestách, cyklotrasách a klasických silnicích avšak se slabým provozem a je dlouhá 40 km. To dáte!

Charakter stezky výstižně ilustruje logo umístěné na značkách. Stezka Krajem André je putováním za vínem a sluncem napříč zelenými poli, remízky a  vinohrady.

Kam na oběd?

Vydáte-li se směrem na Bořetice a hlad vás zastihne už ve Velkých Pavlovicích, doporučuji navštívit Šlechtitelskou stanici vinařskou Velké Pavlovice a její Vinařský penzion André. Tohle místo ohodnotil kladně Lukáš Hejlík v jeho Gastromapě:

” …Ať už to byla předkrmová buffala, v červeném víně marinovaná foie gras s meruňkovým čatní a konečně i super pražma se salátem s pečených paprik a hlavně sakra báječným kukuřičným pyré… to místo má rozhodně své kouzlo…”

Lukáš Hejlík, Gastromapa Lukáše Hejlíka

Ale i já se zde zastavila s přáteli na pozdní oběd a sklenku bílého z jejich vlastního sklepa a spokojeně jsme si pak odfukovali. Takže mám Lukášovo doporučení rozhodně podložené!

Po obědě pokračujete dál směrem na Starovičky se zastávkou u rozhledny Vyhlídka U Obrázku a Staroviček ze které dohlédnete až na Pálavu a Novomlýnské nádrže.

Odpolední kávička

A pak na Hustopeče. Hustopeče jsou známé nejen pro výborná vína a letní otevřené sklepy Vinařů Hustopečska, ale i pro mandloňové sady. V době největšího rozmachu tohoto sadu v něm rostlo 50 tisíc mandloní a byl ojedinělý v celé střední Evropě. Nyní zbyly poslední 2 sady ve kterých roste necelých tisíc stromů. Takže nedat si v Hustopečích mandlovici nebo mandlovou kávu v místní Mandlárně by byl prostě hřích.

Přišlo odpoledne a tak už si můžete zcela beztrestně dát sklenku vína (můžete klidně i dopoledne, ale oficiálně vás k tomu navádět nebudu). Němčičské sklepy s malovaným žudrem k zastávce vyloženě svádějí. Například nejstarší stavba Hulatův sklep s ojedinělým pouze z venku přístupným schodištěm je prostě “must see“!

Že už máte dost?

Nebojte, už “jenom” kobylské sklepní uličky a dojet na Vrbici a jste doma. Teda v Corku. A co večer? Rychlá večeře třeba na grilu! A samozřejmě – sklenka k tomu.


Informace o vinařské stezce Krajem André jsem čerpala ze super webu vinarske.stezky.cz , kde najdete i ostatní stezky protínající Vrbice. Ale o nich zase příště 🙂

Na webu stezek si můžete stezku stáhnout i v .gpx.