RE – treat, use, design, cycle

Re v názvu Corek má více významů. Hlavním je Retreat, tedy ústup, vzdálení se, taková malá schovka od venkovního světa, ale schovávají se tam také slova – Reuse – Redesign – Recycle – Reconstruction. ♻️

V článku, který o Corku vyšel ke konci dubna na jednom super ekologickém blogu pro hoteliéry od Jarky Kolářové – ecostay.cz (článek si můžete přečíst nebo připomenout zde) jsem se zmínila, že jedním z mých eco přístupů je i využití starých věcí. Jako například tyhle židle:

Ze starého nové

Ručním zbroušením, seřízením a novým barvením si prošly všechny kuchyňské židle, které už v jiných kuchyních dosloužily.

Z vedlejší vesnice jsem si dovezla i menší, masivní, starou skříň, která mi dala při opravě pořádně zabrat. Broušení trvalo hodiny, protože na ní bylo asi 5 vrstev zelené, růžové i béžové barvy; panty byly zrezavělé, stejně jako kování a police pokroucené a polité oleji. Skříň totiž roky sloužila v garáži k úschově nářadí.

Skříň získala krásnou patinu, panty i police na míru, kování jsem zachovala, jen šetrně očistila.

Druhou šanci dostaly i hrníčky z blešáku, darovaná čajová konvice nebo gauč, který už přišel o své využití. Po dokončení vnitřní části domu nadešel čas přesunout se ven.

Remake dvorku

Cihlový sloup, který je součástí terasy a podepírá balkon nebyl při koupi domu v dobrém stavu, stejně jako terasa samotná. Balkon jsme proto podepřeli, sloup zbourali a postavili úplně nový.

V dobrém stavu nebyly ani okapy, proto jsem na celý dům pořídila nové a polovinu dešťovky svedla do jezírka, které bych časem ráda zvětšila a zachytila tak co největší množství vody, kterou se bude moci zahrada zalévat.

Souběžně se sloupem a okapním systémem se udělalo i nové zateplení domu.

Foto terasy z prohlídky před koupí / červen 2019

Z terasy už je to doslova krůček na dvorek domu. Pamatujete na nevzhledné linoleum vysypané pískem, které tvořilo jakousi “vanu” sloužící jako podpora pro svah? Kovovou mříž, která “vanu” podpírala jsme použili na zpevnění opravované části terasy a písek z ní jsme přimíchali do betonu, kterým jsme terasu vylívali.

Foto terasy po větší rekonstrukci / duben 2020
Fotka dvorku při prohlídce před koupí domu / červen 2019

Kluci využili i cihly, které se za roky nasbíraly a byly jen naskládané u venkovní zdi a vytvořili mi z nich vyvýšený záhon na jahody a postupně i bylinky, které budete moci vy, mí hosté, využívat.


Dům stále prochází rekonstrukcí, část po části se mění a přizpůsobuje vašim potřebám. Děkuji za shovívavost, kterou s jeho nedokonalostmi máte. <3