Svatomartinský podzim

Podzim ve znamení svatomartinských vín

Synonymem pro podzim nejsou dle mého jen zbarvené stromy a sychravé počasí, ale také Svatý Martin. Připravují se svatomartinské husy, lahodné plněné svatomartinské rohlíčky a pro jižní Moravu typická svatomartinská vína. A na ty já se zaměřím. Hrozny dozrávají, jsou sváženy k lisování a začínají se plnit první letošní lahve. Rodí se “mladé víno”, známé právě jako svatomartinské.

A co je tak zvláštního na tom mladém víně? Jak už bylo řečeno, je to první letošní víno a je mladé, právě kvůli krátké době zrání. Naplnění lahví a první konzumace probíhají tentýž rok, ve kterém se vinné hrozny sklidily.

Z historie

Spojení se Svatým Martinem pramení z historie a lidových pověr, kdy právě den Svatého Martina, tedy 11. listopad znamenal konec sezóny a na oslavu se přiťukávalo nově vyrobeným vínem. Letos netradičně můžete svatomartinská vína ochutnat již od 8. listopadu.

Obliba Svatomartinského vína stoupá každým rokem a tak se v loňském roce vypilo přes 2,2 miliony lahví.

Svatomartinská vína

Svatomartinská vína jsou suchá se zbytkovým cukrem do 9 g/l s povoleným nepatrným obsahem CO2 a liší se pouze maximálním obsahem alkoholu.

Bílé

Bílé svatomartinské víno zastupují ranné odrůdy Müller Thurgau, Veltlínské červené ranné a Muškát Moravský. Víno má být svěží, vyrovnané a ovocité s příjemnou vůní a má až nazlátlou barvu s vyváženým obsahem kyselin a cukrů.

Růžové a klaret

Svatomartinské růžové a klaret mají odstíny růžové až cibulové a zastupují je odrůdy Svatovavřinecké a Zweilgeltrebe.

Červené

Naopak červené je rubínové až granátově zbarvené a doprovází jej ovocitá či jemná květinová vůně. Chuť je harmonická a sametově hladká. Modrý portugal a Svatovavřinecké, za červené.


Kde si připít svatomartinským vínem?

Stoupající oblíbenost svatomartinského vína dokazuje i nabitý kalendář akcí v oblasti Modrých hor, do kterých spadá i Vrbice.

2. listopadu – Putování za mladým vínem – Bořetice

9. listopadu – Martinský hodový zpívání – Kobylí

16. listopadu – Svatomartinské otevřené Sklepy – Velké Pavlovice

23. listopadu – Po stopách opičky Emilky za mladým Vrbeckým vínem – Vrbice


Ve všech daných termínech je Corek bohužel obsazen.